Acil Durum Ekip Eğitimleri

Acil durum ekip eğitimleri gönüllülük esasına dayanan çok önemli faaliyetlerdir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 18.6.2013 tarihinde yayınladığı yönetmelik esaslarına göre düzenlenmektedir. Kurumumuz yasal dayanağı yönetmelik olarak 6331 sayılı iş Sağlığı Güvenliği kanununa uygun eylem planı eğitimleri vermektedir.

İşyerlerinde çalışan ve ekip listelerinde belirlenmiş olan personellere Acil Durum, Afet, Deprem, Yangın, Kimyasal sızıntı veya dökülmeler vb. durumlar için gerekli önlemlerin alınması ve olası durumlarda yapılması gerekenler ve tahliye konusunda görev bilinci ve yapılacaklar hakkında koordineli bir şekilde hareket edilmesini sağlamaktır.

Acil müdahale ve mücadele durumlarında bina içerisindeki mevcut ekipman ile yangına ve kurtarma çalışmalarına en uygun şekilde müdahale etmek, ilkyardım uygulamak ve tahliye konusunda teorik ve uygulamalı aşamaları olan eğitimdir.

UYGULAMA;
Ekiplerin Belirlenmesi , belirlenen ekiplerin detaylı teorik ve uygulamalı eğitimlerinin verilmesi. (Arama-Kurtarma-Tahliye, Söndürme, İlkyardım Ekipleri)

NEDEN GEREKLİ;
İşyeri içerisinde oluşabilecek acil durum olarak tanımlanmış olaylarda, güvenli ve temkinli müdahaleler ile çalışanların hızlı ve pratik şekilde belirlenmiş acil durum toplanma noktalarına ulaşmaları için gerekli adımları gerçekleştirmesi açısından önemlidir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu MADDE 11 ve İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında olan zorunluluklar dahilinde yapılması gerekenler olarak tanımlanmışlardır.

Acil Durum Eğitimi Neden Alınmalıdır?

Acil durum eğitimleri her türlü beklenmeyen olaylar karşısında hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu nedenle gerek iş yaşantısında gerekse toplumsal hayatta herkesin bilmesi gereken eğitimleri alması gerektiğine inanmaktayız. Ve Gebze  de güncellenen eğitim planları düzenlenmekteyiz. Kurumumuzda iş – işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri vermekteyiz. Eğitimlerimize tuzla bölgesine ulaşım sağlayabilen herkes katılabilmektedir.

Acil durum ekip eğitimleri vererek, doğal afetlere karşı hazırlıklı, donanımlı ve ne yapacağını bilen kişiler yetiştirmekteyiz. Sel, yangın, patlama, kaza gibi ilk yardım gerektiren konularda toplumsal farkındalık oluşmasına destek olmaktayız.

Gebze acil yardım eğitimlerine katılarak iş ve özel hayatınızda riskleri azaltma hatta önleme konusunda öne geçebilirsiniz. İstanbul ve çevresinde kurumumuzdan eğitim alarak öncelikli personeller arasına katılanların sayısı hızla artmaktadır.

Acil Durum Eğitimi Kimden Alınır?

Acil durum eğitimleri konusunda uzmanlık geliştiren profesyonel eğitimcilerden alınmalıdır.

İstanbul acil durum eğitimi almak isteyenler kurumuzla günün her saati iletişim kurabilirler. 6331 sayılı yasada belirlenen koşullar uyarınca eğitim planlarımızı oluşturarak katılımcılarımıza sunmaktayız.

Gebze ve çevresinde katılımcı olmak isteyenlerin en kısa sürede iletişim kurarak katılımlarını beklemekteyiz.

Acil durum ekip eğitimleri sadece afetlere karşı değil aile bireyleri ya da çevrenizde gelişebilecek olaylara karşı da önemlidir. Firmanızda ya da çevrenizde oluşabilecek acil önlem gerektiren olaylara güvenle katılarak önleyici tedbirler alabilirsiniz. Acil durum ekip eğitimleri alacak olanlara eğitim planı anlatılmaktadır. Eylem planına göre katılımcılarla;

 • Ekip görev ve sorumlulukları, Bütün personelin katılımı sağlanarak uygulanacak tatbikat ve gereksinimleri,
 • Yaşanabilecek acil durum tanımlaması, Ekip ve ekipman kullanımları,
 • Eğitimlerimiz tuzla bölgesinde profesyonel uzmanlar tarafından verilmektedir.
 • Olası acil durumda tahliye – toplanma alanlarının belirlenmesi ve sığınak alanları, Katılımcı ekibin özellikleri ve olası katılımcı faaliyetleri değerlendirme ve öğretim çalışmaları yapılmaktadır.
Acil Durum Eğitimi Alanların Kazanımları
 •  Acil durum eğitimlerimize katılarak tuzla eğitim sürecini tamamlayanlar;
 • Koordineli çalışmayı öğrenmektedirler. Öncelikle kişisel koruyucu ekipman kullanması gerektiğini bilir.
 • Söndürme ekibi müdahale yöntemlerini bilerek usulüne uygun uygulayabilir. İlk yardım ekibi ne yapacağını bilerek olaya müdahil olabilir.
 • Yanma ile yangın arasındaki ayrımı bilerek işe katılır.
 • Yangın sebebi olabilecek etkenleri bilerek uygulama yapar.
 • Isı ve duman yayılım hızını bilerek olumsuzlukları önlemeye çaba harcar.
 • Sabit söndürme sistemlerini ve algılama düzeneklerini bilir.
 • Söndürme malzemesi, cihazları ve yanma etkisini bilebilir.
 • Yardıma muhtaçları olay yerinden uzaklaştırmayı ve gerekli müdahaleyi bilir.
 • Toplanma alanını ve orada ne yapılması gerektiğini bilebilir.
 • Her tür sıvı-katı gaz yangınını tanıyabilir.
 • Nasıl müdahale edeceğini bilir. İstanbul ve çevresinde acil durum eğitiminin önemini bilir.
 • Solunum cihazı, mobil yangın söndürme tüpü kullanmayı bilir ve ufak sorunlara müdahale ederek önleyebilecek duruma gelmektedir.

Plan OSGBBizden teklif almadan karar vermeyin…

Call Now Button